| Internal Part Number | EIS-521-26-06-SV-005F | |
| Cable Type | Coil | |
| Number of Conductors | 6 | |
| Length - Coil Retracted | 1.77' (0.54m) | |
| Length - Coil Extended | 5' (1.52m) | |
| Length | - | |
| Jacket Color | Silver | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.267" (6.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |
| Coil Diameter | 0.512" (13mm) | |