CNC Tech 521-26-06-SV-014F
521-26-06-SV-014F picture photo
Mfg. Part Number
521-26-06-SV-014F
Manufacturer
Product Category
Modular - Flat Cable
Brief Description
CABLE MOD COIL 6COND 14' PRE-CUT
Datasheet Download
521-26-06-SV-014F.pdf
Availability of 521-26-06-SV-014F
QUANTITY
521-26-06-SV-014F Order Process
Ship out your order
Specifications of 521-26-06-SV-014F
Internal Part NumberEIS-521-26-06-SV-014F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Cables, Wires
FamilyModular - Flat Cable
Series-
PackagingBulk
Cable TypeCoil
Number of Conductors6
Length - Coil Retracted4.43' (1.35m)
Length - Coil Extended14' (4.27m)
Length-
Jacket ColorSilver
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/0.0063"
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Width0.267" (6.80mm)
Cable Height0.097" (2.46mm)
Coil Diameter0.512" (13mm)
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-
Voltage-
Current-
Conductor MaterialCopper, Bare
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)521-26-06-SV-014F
Related Links521-26-0, 521-26-06-SV-014F Datasheet, CNC Tech Distributor
521-26-06-SV-014F Details Description
Related parts for 521-26-06-SV-014F
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf