FFF 52601-G30-4
52601-G30-4 picture photo
Mfg. Part Number
52601-G30-4
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD
Datasheet Download
52601-G30-4.pdf
Availability of 52601-G30-4
QUANTITY
52601-G30-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 52601-G30-4
Internal Part NumberEIS-52601-G30-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)52601-G30-4
Related Links52601, 52601-G30-4 Datasheet, FFF Distributor
52601-G30-4 Details Description
Related parts for 52601-G30-4
FACTORY DEBUG FOR MN101CF49KXN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 5.1850MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf