FFF 54102-T10-05
54102-T10-05 picture photo
Mfg. Part Number
54102-T10-05
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54102-T10-05.pdf
Availability of 54102-T10-05
QUANTITY
54102-T10-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 54102-T10-05
Internal Part NumberEIS-54102-T10-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54102-T10-05
Related Links54102-, 54102-T10-05 Datasheet, FFF Distributor
54102-T10-05 Details Description
Related parts for 54102-T10-05
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf