NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1017NSN5CFB
P1017NSN5CFB picture photo
Mfg. Part Number
P1017NSN5CFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 500MHZ 457TEPBGA
Datasheet Download
P1017NSN5CFB.pdf
Availability of P1017NSN5CFB
QUANTITY
P1017NSN5CFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1017NSN5CFB
Internal Part NumberEIS-P1017NSN5CFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed500MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR3, DDR3L
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case457-LFBGA
Supplier Device Package457-TEPBGA-1 (19x19)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1017NSN5CFB
P1017NSN5CFB Details Description
Related parts for P1017NSN5CFB
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE 40LB BLK6.1" datasheet.pdf
IC DRVR DUAL LVDS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1871-0.3 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf