FFF 54111-402040800LF
54111-402040800LF picture photo
Mfg. Part Number
54111-402040800LF
Datasheet Download
54111-402040800LF.pdf
Availability of 54111-402040800LF
QUANTITY
54111-402040800LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54111-402040800LF
Internal Part NumberEIS-54111-402040800LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package200
PackagingBulk
Number of Positions4
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.531" (13.50mm)
Length - Post (Mating)0.122" (3.09mm)
Length - Stack Height0.315" (8.00mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54111-402040800LF
Related Links54111-40, 54111-402040800LF Datasheet, FFF Distributor
54111-402040800LF Details Description
Related parts for 54111-402040800LF
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 5W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 24V 6.5A datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CONT SC70-8 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.1A SC74-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 7A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf