FFF 54111-804050800LF
54111-804050800LF picture photo
Mfg. Part Number
54111-804050800LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54111-804050800LF.pdf
Availability of 54111-804050800LF
QUANTITY
54111-804050800LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54111-804050800LF
Internal Part NumberEIS-54111-804050800LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions5
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.659" (16.76mm)
Length - Post (Mating)0.250" (6.35mm)
Length - Stack Height0.315" (8.00mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54111-804050800LF
Related Links54111-80, 54111-804050800LF Datasheet, FFF Distributor
54111-804050800LF Details Description
Related parts for 54111-804050800LF
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 7POS TIN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf