FFF 54202-T0816LF
54202-T0816LF picture photo
Mfg. Part Number
54202-T0816LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR DUAL 0.100" SMT
Datasheet Download
54202-T0816LF.pdf
Availability of 54202-T0816LF
QUANTITY
54202-T0816LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54202-T0816LF
Internal Part NumberEIS-54202-T0816LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54202-T0816LF
Related Links54202-, 54202-T0816LF Datasheet, FFF Distributor
54202-T0816LF Details Description
Related parts for 54202-T0816LF
FIXED IND 700UH 2.25A 420 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-250' BLACK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" WHT FLOAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf