FFF 54242-402181050LF
54242-402181050LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-402181050LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54242-402181050LF.pdf
Availability of 54242-402181050LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54242-402181050LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-402181050LF
Internal Part NumberEIS-54242-402181050LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.462" (11.73mm)
Length - Post (Mating)0.048" (1.22mm)
Length - Stack Height0.413" (10.50mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-402181050LF
Related Links54242-40, 54242-402181050LF Datasheet, FFF Distributor
54242-402181050LF Details Description
Related parts for 54242-402181050LF
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 100 POS datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.72"LX3.15"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 480VAC QC TERM datasheet.pdf