FFF 54242-806141300LF
54242-806141300LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-806141300LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54242-806141300LF.pdf
Availability of 54242-806141300LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54242-806141300LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-806141300LF
Internal Part NumberEIS-54242-806141300LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.674" (17.12mm)
Length - Post (Mating)0.162" (4.12mm)
Length - Stack Height0.512" (13.00mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-806141300LF
Related Links54242-80, 54242-806141300LF Datasheet, FFF Distributor
54242-806141300LF Details Description
Related parts for 54242-806141300LF
CONN RCPT 64POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB PROGR 56TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" 3ROW T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf