Littelfuse 55100-3H-02-A
55100-3H-02-A picture photo
Mfg. Part Number
55100-3H-02-A
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSOR HALL EFFECT MINI PNL MNT
Datasheet Download
55100-3H-02-A.pdf
Availability of 55100-3H-02-A
QUANTITY
55100-3H-02-A Order Process
Ship out your order
Specifications of 55100-3H-02-A
Internal Part NumberEIS-55100-3H-02-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHall Effect Sensors
Standard Package400
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series55100
Output TypeVoltage
TypeHall Effect Switch
Actuator MaterialMagnet, South Pole
Termination StyleWire Leads
Frequency10kHz
Voltage - Supply3.75 V ~ 24 V
Must Operate*
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55100-3H-02-A
Related Links55100-, 55100-3H-02-A Datasheet, Littelfuse Distributor
55100-3H-02-A Details Description
Related parts for 55100-3H-02-A
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.4A DPAK datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 35NS 108PGA datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 4POS TIN datasheet.pdf
RES 96K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf