FFF 55508-044LF
55508-044LF picture photo
Mfg. Part Number
55508-044LF
Brief Description
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55508-044LF.pdf
Availability of 55508-044LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55508-044LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55508-044LF
Internal Part NumberEIS-55508-044LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package390
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55508-044LF
Related Links55508, 55508-044LF Datasheet, FFF Distributor
55508-044LF Details Description
Related parts for 55508-044LF
CONN DB25 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
IC HEX INVERT W/OC OUT 14SO datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FEMALE 6' 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1C, SINGL datasheet.pdf
MICRO 9 M SOD JACKS A174 datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" WHT JACKP datasheet.pdf