FFF 55510-120TR
55510-120TR picture photo
Mfg. Part Number
55510-120TR
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55510-120TR.pdf
Availability of 55510-120TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55510-120TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 55510-120TR
Internal Part NumberEIS-55510-120TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLReceptacle Minitek, Plug Minitek 26/Dec/2014
PCN Design/SpecificationMultiple Devices/Color 18/June/2009
Raw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package750
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55510-120TR
Related Links55510, 55510-120TR Datasheet, FFF Distributor
55510-120TR Details Description
Related parts for 55510-120TR
CAP FILM 0.043UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE CERM 2.5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf