TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-20-9
55A0811-20-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0811-20-9
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE
Datasheet Download
55A0811-20-9.pdf
Availability of 55A0811-20-9
QUANTITY
55A0811-20-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0811-20-9
Internal Part NumberEIS-55A0811-20-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information218014-010 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0811-20-9
Related Links55A081, 55A0811-20-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0811-20-9 Details Description
Related parts for 55A0811-20-9
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 30.35MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 12.4GHZ 3DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
POWER PCB RELAY datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf