TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1111-22-5-9
55A1111-22-5-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1111-22-5-9
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1111-22-5-9.pdf
Availability of 55A1111-22-5-9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1111-22-5-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1111-22-5-9
Internal Part NumberEIS-55A1111-22-5-9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1111-22-5-9
Related Links55A1111, 55A1111-22-5-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1111-22-5-9 Details Description
Related parts for 55A1111-22-5-9
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
DEV KIT FOR RX111 datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf