| Internal Part Number | EIS-55SDP30-01QAJN | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 55 | |
| Number of Positions | 2 ~ 6 | |
| Index Stops | Adjustable | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP6T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Shaft and Panel Sealed | |
| Depth Behind Panel | 13.51mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 7.5 in-oz | |