Vishay/BCcomponents 562R10TST56QR
562R10TST56QR picture photo
Mfg. Part Number
562R10TST56QR
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R10TST56QR.pdf
Availability of 562R10TST56QR
QUANTITY
562R10TST56QR Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R10TST56QR
Internal Part NumberEIS-562R10TST56QR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R10TST56QR
Related Links562R10, 562R10TST56QR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R10TST56QR Details Description
Related parts for 562R10TST56QR
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 5V datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 5 POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 600MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf