Vishay/BCcomponents 562RX5FQA102AG182K
562RX5FQA102AG182K picture photo
Mfg. Part Number
562RX5FQA102AG182K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562RX5FQA102AG182K.pdf
Availability of 562RX5FQA102AG182K
QUANTITY
562RX5FQA102AG182K Order Process
Ship out your order
Specifications of 562RX5FQA102AG182K
Internal Part NumberEIS-562RX5FQA102AG182K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562RX5FQA102AG182K
Related Links562RX5FQA, 562RX5FQA102AG182K Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562RX5FQA102AG182K Details Description
Related parts for 562RX5FQA102AG182K
IC ZNEO MCU FLASH 128K 100LQFP datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 3/4"X 72YD CLEAR datasheet.pdf
CONTACT SKT 0-2AWG SZ0 CRMP GOLD datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf