Vishay/BCcomponents 564R30GAT47QA
564R30GAT47QA picture photo
Mfg. Part Number
564R30GAT47QA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
564R30GAT47QA.pdf
Availability of 564R30GAT47QA
QUANTITY
564R30GAT47QA Order Process
Ship out your order
Specifications of 564R30GAT47QA
Internal Part NumberEIS-564R30GAT47QA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564R30GAT47QA
Related Links564R30, 564R30GAT47QA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564R30GAT47QA Details Description
Related parts for 564R30GAT47QA
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL LINE DRIVER 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
THERM NTC 50K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf