Vishay/BCcomponents 564RC0GAA202EF200J
564RC0GAA202EF200J picture photo
Mfg. Part Number
564RC0GAA202EF200J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
564RC0GAA202EF200J.pdf
Availability of 564RC0GAA202EF200J
QUANTITY
564RC0GAA202EF200J Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RC0GAA202EF200J
Internal Part NumberEIS-564RC0GAA202EF200J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RC0GAA202EF200J
Related Links564RC0GAA, 564RC0GAA202EF200J Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RC0GAA202EF200J Details Description
Related parts for 564RC0GAA202EF200J
RES SMD 2.15K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
FILTER CAP 47000PF 2A 50V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
FIXED IND 173UH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf