| Internal Part Number | EIS-56A30-01-2-02N | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 56 | |
| Number of Positions | 2 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DPDT | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 12.19mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 9 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 56A30-01-2-02N | |
| Related Links | 56A30-0, 56A30-01-2-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 3-644702-4 | CONN RCPT 4POS 22AWG .100 RED | datasheet.pdf | |