Grayhill, Inc. 56BSD30-01QAJS
56BSD30-01QAJS picture photo
Mfg. Part Number
56BSD30-01QAJS
Brief Description
ROTARY SWITCH 2 POLE 6POS ADJ
Datasheet Download
56BSD30-01QAJS.pdf
Availability of 56BSD30-01QAJS
QUANTITY
56BSD30-01QAJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BSD30-01QAJS
Internal Part NumberEIS-56BSD30-01QAJS
Series56
Number of Positions2 ~ 6
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP6T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating200mA (AC/DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BSD30-01QAJS
Related Links56BSD30, 56BSD30-01QAJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BSD30-01QAJS Details Description
Related parts for 56BSD30-01QAJS
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED MODULE STRIP WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 10A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf