Amphenol Aerospace Operations MS27508E24B29SB
MS27508E24B29SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24B29SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E24B29SB.pdf
Availability of MS27508E24B29SB
QUANTITY
MS27508E24B29SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24B29SB
Internal Part NumberEIS-MS27508E24B29SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24B29SB
Related LinksMS27508, MS27508E24B29SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24B29SB Details Description
Related parts for MS27508E24B29SB
CONV DC/DC ISOL SNGL 3.3VOUT 20W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM SC70-5 datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 39 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf