Grayhill, Inc. 56BSP36-01B04N
56BSP36-01B04N picture photo
Mfg. Part Number
56BSP36-01B04N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
56BSP36-01B04N.pdf
Availability of 56BSP36-01B04N
QUANTITY
56BSP36-01B04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BSP36-01B04N
Internal Part NumberEIS-56BSP36-01B04N
Series56
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel9.58mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BSP36-01B04N
Related Links56BSP36, 56BSP36-01B04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BSP36-01B04N Details Description
Related parts for 56BSP36-01B04N
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS TH MOD PHOTOTRAN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.61A 64.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ3A M20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf