Grayhill, Inc. 56DP36-01-2-AJS
56DP36-01-2-AJS picture photo
Mfg. Part Number
56DP36-01-2-AJS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SW ROTRY DP 200MA 0.5" PCB TERM
Datasheet Download
56DP36-01-2-AJS.pdf
Availability of 56DP36-01-2-AJS
QUANTITY
56DP36-01-2-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 56DP36-01-2-AJS
Internal Part NumberEIS-56DP36-01-2-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN Assembly/Origin56 Series Location 19/Apr/2012
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series56
Number of Positions2 ~ 5
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel9.58mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56DP36-01-2-AJS
Related Links56DP36-, 56DP36-01-2-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56DP36-01-2-AJS Details Description
Related parts for 56DP36-01-2-AJS
FIXED IND 6.8NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
PLUG MINI DBL BANANA RG174/U 24" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 200' datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
32 CHANNEL MOD W/LED 2 CONDUCTOR datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf