Grayhill, Inc. 56SD30-01-1-AJN
56SD30-01-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
56SD30-01-1-AJN
Brief Description
ROTARY SWITCH 1 POLE 12POS ADJ
Datasheet Download
56SD30-01-1-AJN.pdf
Availability of 56SD30-01-1-AJN
QUANTITY
56SD30-01-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 56SD30-01-1-AJN
Internal Part NumberEIS-56SD30-01-1-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN Assembly/Origin56 Series Location 19/Apr/2012
Series56
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56SD30-01-1-AJN
Related Links56SD30-, 56SD30-01-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56SD30-01-1-AJN Details Description
Related parts for 56SD30-01-1-AJN
FILTER LINE 8.2MH 3.0A TYPE 850 datasheet.pdf
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 44 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf