| Internal Part Number | EIS-570AILFT | |
| PCN Packaging | Non-Dry Pack Package 01/Apr/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | ClockBlocks™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Fanout Distribution, Spread Spectrum Clock Generator, Zero Delay Buffer | |
| PLL | Yes | |
| Input | Clock | |
| Output | CMOS | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:2 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 170MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 570AILFT | |
| Related Links | 570A, 570AILFT Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |