FFF 57102-F08-10LF
57102-F08-10LF picture photo
Mfg. Part Number
57102-F08-10LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
57102-F08-10LF.pdf
Availability of 57102-F08-10LF
QUANTITY
57102-F08-10LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 57102-F08-10LF
Internal Part NumberEIS-57102-F08-10LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)57102-F08-10LF
Related Links57102-F, 57102-F08-10LF Datasheet, FFF Distributor
57102-F08-10LF Details Description
Related parts for 57102-F08-10LF
IC REG LDO 9V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/4" datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL 90-220HZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR 8BIT LVDS VID 56-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf