Honeywell Sensing and Productivity Solutions 575SX1A48S102SS
575SX1A48S102SS picture photo
Mfg. Part Number
575SX1A48S102SS
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
575SX1A48S102SS.pdf
Availability of 575SX1A48S102SS
QUANTITY
575SX1A48S102SS Order Process
Ship out your order
Specifications of 575SX1A48S102SS
Internal Part NumberEIS-575SX1A48S102SS
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series575
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)575SX1A48S102SS
575SX1A48S102SS Details Description
Related parts for 575SX1A48S102SS
IC DELAY LINE 10TAP 75NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 30MA SNT6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY/GO 4TH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 20A 38QFN datasheet.pdf