Bourns Inc. 5800-222-TR-RC
5800-222-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-222-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 158MA 4.48 OHM
Datasheet Download
5800-222-TR-RC.pdf
Availability of 5800-222-TR-RC
QUANTITY
5800-222-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-222-TR-RC
Internal Part NumberEIS-5800-222-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5800
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating158mA
Current - Saturation270mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.48 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-222-TR-RC
Related Links5800-22, 5800-222-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-222-TR-RC Details Description
Related parts for 5800-222-TR-RC
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRLIN/CUR OUT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
IC TDM/PACKET CHIP 484-BGA datasheet.pdf
CAP CER 22UF 35V X7R 2220 datasheet.pdf