JST Sales America Inc. 50P-JMDSS-G-1-TF
50P-JMDSS-G-1-TF picture photo
Mfg. Part Number
50P-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 50POS TOP 4.5MM GOLD
Datasheet Download
50P-JMDSS-G-1-TF.pdf
Availability of 50P-JMDSS-G-1-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50P-JMDSS-G-1-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 50P-JMDSS-G-1-TF
Internal Part NumberEIS-50P-JMDSS-G-1-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMD
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50P-JMDSS-G-1-TF
Related Links50P-JMDS, 50P-JMDSS-G-1-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
50P-JMDSS-G-1-TF Details Description
Related parts for 50P-JMDSS-G-1-TF
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 256X64 datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf