| Internal Part Number | EIS-5861A05103F | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Lamp Replacements | |
| Series | 586 | |
| Can Replace Lamps | Multiple Wedge Base Lamps | |
| Size / Dimension | T - 1 3/4 | |
| Wavelength | 472nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 14V | |
| Base Type | Wedge (T5) | |
| Color | Blue | |
| Millicandela Rating | 165mcd | |
| Configuration | Single | |
| Applications | Incandescent Replacements, Indicator Lights | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 5861A05103F | |
| Related Links | 5861A, 5861A05103F Datasheet, Dialight Distributor | |
 | TTSL-3VL | LABEL S LAM VNL VIO 2.00 X 1.50" | datasheet.pdf | |