Bourns Inc. 5900-391-RC
5900-391-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-391-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 1.6A 281 MOHM TH
Datasheet Download
5900-391-RC.pdf
Availability of 5900-391-RC
QUANTITY
5900-391-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-391-RC
Internal Part NumberEIS-5900-391-RC
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.39A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)281 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-391-RC
Related Links5900-, 5900-391-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-391-RC Details Description
Related parts for 5900-391-RC
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOD PLUG REWIRE CABLE 8.7MM INLT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf