| Internal Part Number | EIS-590AD-CDG | |
| Featured Product | Si590 and Si591 Low Jitter Xos, Includes Part Order Guide | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Programmable Oscillators | |
| Series | Si590 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) | |
| Available Frequency Range | 215MHz ~ 524.99MHz | |
| Function | Enable/Disable | |
| Output | LVPECL | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±7ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Spread Spectrum Bandwidth | - | |
| Current - Supply (Max) | 125mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead (DFN, LCC) | |
| Height | 0.071" (1.80mm) | |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 590AD-CDG | |
| Related Links | 590A, 590AD-CDG Datasheet, Silicon Labs Distributor | |