Silicon Labs 590VA-ADG
590VA-ADG picture photo
Mfg. Part Number
590VA-ADG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 1.8V CMOS LOW 50PPM
Datasheet Download
590VA-ADG.pdf
Availability of 590VA-ADG
QUANTITY
590VA-ADG Order Process
Ship out your order
Specifications of 590VA-ADG
Internal Part NumberEIS-590VA-ADG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Oscillators and Voltage Controlled Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi590 and Si591 Low Jitter Xos, Includes Part Order Guide
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi590
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range10MHz ~ 124.99MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)90mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)590VA-ADG
Related Links590V, 590VA-ADG Datasheet, Silicon Labs Distributor
590VA-ADG Details Description
Related parts for 590VA-ADG
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RFID 120MM CYL TRANSP R/O 64BIT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-QFN datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 75W datasheet.pdf