Silicon Labs 590VD-ADG
590VD-ADG picture photo
Mfg. Part Number
590VD-ADG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 1.8V CMOS LOW 7PPM
Datasheet Download
590VD-ADG.pdf
Availability of 590VD-ADG
QUANTITY
590VD-ADG Order Process
Ship out your order
Specifications of 590VD-ADG
Internal Part NumberEIS-590VD-ADG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Oscillators and Voltage Controlled Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi590 and Si591 Low Jitter Xos, Includes Part Order Guide
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi590
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range10MHz ~ 124.99MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)90mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)590VD-ADG
Related Links590V, 590VD-ADG Datasheet, Silicon Labs Distributor
590VD-ADG Details Description
Related parts for 590VD-ADG
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 234/1 /M 51 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 125MA 1 OHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf