Texas Instruments LP2980AIM5X-3.8/NOPB
LP2980AIM5X-3.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2980AIM5X-3.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2980AIM5X-3.8/NOPB.pdf
Availability of LP2980AIM5X-3.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2980AIM5X-3.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2980AIM5X-3.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2980AIM5X-3.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2980AIM5X-3.8/NOPB
Related LinksLP2980AIM5, LP2980AIM5X-3.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2980AIM5X-3.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2980AIM5X-3.8/NOPB
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND AMB OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf