| Internal Part Number | EIS-59135-3-U-02-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) | |
| Series | 59135 | |
| Output Type | SPDT | |
| Type | Reed Switch | |
| Actuator Material | Magnet | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Frequency | - | |
| Voltage - Supply | - | |
| Must Operate | 13.50mm | |
| Must Release | - | |
| Function | Switch | |
| Package / Case | Probe | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 59135-3-U-02-A | |
| Related Links | 59135-3, 59135-3-U-02-A Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | GRM0335C1ER50CZ01D | CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 | datasheet.pdf | |
 | 03453QS3X | FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT | datasheet.pdf | |
 | ISL6561CRZA | IC CTRLR PWM MULTIPHASE 40-QFN | datasheet.pdf | |
 | CW201212-LAB1 | INDUCTOR 0805 SMD | datasheet.pdf | |
 | VE-BNL-CU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | datasheet.pdf | |