Vishay/Sprague 591D106X0025D2T15H
591D106X0025D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D106X0025D2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
591D106X0025D2T15H.pdf
Availability of 591D106X0025D2T15H
QUANTITY
591D106X0025D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D106X0025D2T15H
Internal Part NumberEIS-591D106X0025D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D106X0025D2T15H
Related Links591D106X0, 591D106X0025D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D106X0025D2T15H Details Description
Related parts for 591D106X0025D2T15H
SCREEN GREEN RECTANGULAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC QUAD AND/OR SLCT GATE 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP POLYMER 4.7UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 114K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf