Vishay/Sprague 591D107X9010D2T15H
591D107X9010D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D107X9010D2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
591D107X9010D2T15H.pdf
Availability of 591D107X9010D2T15H
QUANTITY
591D107X9010D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D107X9010D2T15H
Internal Part NumberEIS-591D107X9010D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D107X9010D2T15H
Related Links591D107X9, 591D107X9010D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D107X9010D2T15H Details Description
Related parts for 591D107X9010D2T15H
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
M803 4C 4#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 008004 datasheet.pdf