Vishay/Sprague 591D156X9016B4T15H
591D156X9016B4T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D156X9016B4T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
591D156X9016B4T15H.pdf
Availability of 591D156X9016B4T15H
QUANTITY
591D156X9016B4T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D156X9016B4T15H
Internal Part NumberEIS-591D156X9016B4T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)