Vishay/Sprague 591D477X9004R2T20H
591D477X9004R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D477X9004R2T20H
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2824
Datasheet Download
591D477X9004R2T20H.pdf
Availability of 591D477X9004R2T20H
QUANTITY
591D477X9004R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D477X9004R2T20H
Internal Part NumberEIS-591D477X9004R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D477X9004R2T20H
Related Links591D477X9, 591D477X9004R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D477X9004R2T20H Details Description
Related parts for 591D477X9004R2T20H
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SENSOR PROX 4CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT datasheet.pdf