FFF 59202-F40-10-159
59202-F40-10-159 picture photo
Mfg. Part Number
59202-F40-10-159
Brief Description
CONN STACKER 20POS 2MM SMD
Datasheet Download
59202-F40-10-159.pdf
Availability of 59202-F40-10-159
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
59202-F40-10-159 Order Process
Ship out your order
Specifications of 59202-F40-10-159
Internal Part NumberEIS-59202-F40-10-159
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLReceptacle Minitek, Plug Minitek 26/Dec/2014
PCN Design/SpecificationRaw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package1,200
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.764" (19.40mm)
Length - Post (Mating)0.138" (3.50mm)
Length - Stack Height0.626" (15.90mm)
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59202-F40-10-159
Related Links59202-F4, 59202-F40-10-159 Datasheet, FFF Distributor
59202-F40-10-159 Details Description
Related parts for 59202-F40-10-159
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ5 PG21 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.5MM ANGLED datasheet.pdf
CONN 20POS IDC RIBBON CABLE SOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.5% 1.5W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 20A DO4 datasheet.pdf