Vishay/Sprague 592D477X0004R2T20H
592D477X0004R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
592D477X0004R2T20H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2824
Datasheet Download
592D477X0004R2T20H.pdf
Availability of 592D477X0004R2T20H
QUANTITY
592D477X0004R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D477X0004R2T20H
Internal Part NumberEIS-592D477X0004R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)