Vishay/Sprague 593D226X9035E2TE3
593D226X9035E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D226X9035E2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
593D226X9035E2TE3.pdf
Availability of 593D226X9035E2TE3
QUANTITY
593D226X9035E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D226X9035E2TE3
Internal Part NumberEIS-593D226X9035E2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D226X9035E2TE3
Related Links593D226X, 593D226X9035E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D226X9035E2TE3 Details Description
Related parts for 593D226X9035E2TE3
CAP THIN FILM 1.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 34.89V 500MW SOD323F datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 56A D2PAK datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf