Vishay/Sprague 594D107X9025R2T
594D107X9025R2T picture photo
Mfg. Part Number
594D107X9025R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824
Datasheet Download
594D107X9025R2T.pdf
Availability of 594D107X9025R2T
QUANTITY
594D107X9025R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D107X9025R2T
Internal Part NumberEIS-594D107X9025R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D107X9025R2T
Related Links594D107, 594D107X9025R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D107X9025R2T Details Description
Related parts for 594D107X9025R2T
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN RE datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS OPEN END W/SR datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG ORG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf