Vishay/Sprague 594D187X9016R8T
594D187X9016R8T picture photo
Mfg. Part Number
594D187X9016R8T
Brief Description
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
594D187X9016R8T.pdf
Availability of 594D187X9016R8T
QUANTITY
594D187X9016R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D187X9016R8T
Internal Part NumberEIS-594D187X9016R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D187X9016R8T
Related Links594D187, 594D187X9016R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D187X9016R8T Details Description
Related parts for 594D187X9016R8T
IC REG LDO 3V 80MA MICRO8 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 32 W/LIP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP LATCH PLUNGER BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf