Vishay/Sprague 595D108X9004R2T035
595D108X9004R2T035 picture photo
Mfg. Part Number
595D108X9004R2T035
Brief Description
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2824
Datasheet Download
595D108X9004R2T035.pdf
Availability of 595D108X9004R2T035
QUANTITY
595D108X9004R2T035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D108X9004R2T035
Internal Part NumberEIS-595D108X9004R2T035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D108X9004R2T035
Related Links595D108X9, 595D108X9004R2T035 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D108X9004R2T035 Details Description
Related parts for 595D108X9004R2T035
OSC XO 16.257MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
KIT FIBER OPTIC 12 ASST FIBERS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
JUNIOR-POWER-TIMER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf