Vishay/Sprague 595D127X9010D2T
595D127X9010D2T picture photo
Mfg. Part Number
595D127X9010D2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 120UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
595D127X9010D2T.pdf
Availability of 595D127X9010D2T
QUANTITY
595D127X9010D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D127X9010D2T
Internal Part NumberEIS-595D127X9010D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D127X9010D2T
Related Links595D127, 595D127X9010D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D127X9010D2T Details Description
Related parts for 595D127X9010D2T
SW LEVER SPST-NO 2A SEALED 125V datasheet.pdf
THYRISTOR 500V 4A TO220AB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20.6W D 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 33POS datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 8POS SMD R/A datasheet.pdf