Vishay/Sprague 595D226X0020C2T
595D226X0020C2T picture photo
Mfg. Part Number
595D226X0020C2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2812
Datasheet Download
595D226X0020C2T.pdf
Availability of 595D226X0020C2T
QUANTITY
595D226X0020C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D226X0020C2T
Internal Part NumberEIS-595D226X0020C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D226X0020C2T
Related Links595D226, 595D226X0020C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D226X0020C2T Details Description
Related parts for 595D226X0020C2T
CAP ALUM 14000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SOP datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf